Pierwsze mieszkanie – Bezpieczny kredyt 2%

Program-pierwsze-mieszkanie-bezpieczny-kredyt-2%

Rządowy program „Pierwsze mieszkanie” – Bezpieczny kredyt 2%, to nowa forma wsparcia finansowego dla kredytobiorców hipotecznych.

Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania Bezpieczny kredyt 2%

Ze wsparcia będą mogły skorzystać single, małżeństwa oraz pary wychowujące przynajmniej jedno wspólne dziecko. O preferencyjny kredyt będą mogły ubiegać się osoby, które posiadają zdolność kredytową i mają maksymalnie 45 lat. W przypadku, gdy o finansowanie stara się małżeństwo lub para, wymaganie wiekowe dotyczy jednej z tych osób.

Na jaką nieruchomość będzie można uzyskać wsparcie

Preferencyjny kredyt będzie mógł być przyznany, wyłącznie na pierwsze mieszkanie.  Kredytobiorca/y nie może w dniu udzielenia kredytu, ani w przeszłości, posiadać mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństw lub rodziców wystarczy, że warunek ten spełni jedna osoba.

Bezpieczny kredyt będzie dostępny nie tylko na zakup mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego, ale również na budowę domu. W tym przypadku, grunt pod zabudowę domu może stanowić wkład własny.

Jaka będzie maksymalna kwota Bezpiecznego kredytu 2%

Maksymalna kwota kredytu, jaką będzie mogła uzyskać jedna osoba (singiel) to 500 tysięcy złotych. W przypadku małżeństwa lub par wychowujących przynajmniej jedno wspólne dziecko, maksymalna kwota kredytu będzie wynosić 600 tysięcy złotych. Należy zauważyć, że wkład własny nie może przekroczyć kwoty 200 tysięcy złotych. Łączna wartość nieruchomości, którą będzie można kupić, to 700 000 PLN dla singli i 800 000 PLN dla rodziny.

W ramach programu Pierwsze mieszkanie – Bezpieczny kredyt 2%” nie obowiązują limity kwotowe dotyczące ceny za metr kwadratowy. Dzięki temu program jest dostępny zarówno dla beneficjentów w mniejszych jak i większych miastach.

Jak liczona jest dopłata i przez jaki okres będzie obowiązywać

Państwo będzie dopłacać do rat przez okres pierwszych 10 lat. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego stanowić będzie różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Kredytobiorca ma spłacać zobowiązanie według oprocentowania 2% (+ marża i prowizja banku) w ratach malejących. Po 10 latach spłata będzie przebiegała w ratach równych, według standardowego oprocentowania.

Aby skorzystać z kredytu 2% w ramach programu, kredytobiorca musi wprowadzić się do zakupionego mieszkania w ciągu roku od udzielenia kredytu oraz zamieszkać tam przez okres co najmniej 10 lat. W tym czasie nie może on nabyć żadnego innego mieszkania.

Od kiedy program Pierwsze mieszkanie ma wejść w życie i na jak długo

Preferencyjny kredyt w programie „Pierwsze mieszkanie” ma wejść w życie od 1 lipca 2023 roku i będzie udzielany przez banki do 31 grudnia 2027 r.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top